Motoryzacja

Sekret komfortu jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć o cichych blokach

Sekret komfortu jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć o cichych blokach

Tuleje wahacza, które bywają też opisywane jako ciche bloki, co jest następstwem tłumaczenia angielskiej nazwy „silent block”, są często ignorowanymi elementami samochodu, co niestety często jest przyczyną z pozoru niezwiązanych z nimi problemów. My ze swojej strony chcielibyśmy, aby te niewielkie elementy były bardziej docenione i tym samym bardziej regularnie wymieniane, co w naszej opinii przełożyłoby się na większy komfort jazdy i mniejszą liczbę awarii. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o cichych blokach, to zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

Nasze rozważania rozpocząć musimy od wyjaśnienia czym w ogóle tuleje wahacza są i jak wpływają one na ogólne działanie samochodu. Tuleje wahacza, czy też silent bloki są najczęściej zbudowane z dwóch metalowych tulejek włożonych jedna w drugą i połączonych sztywną gumą. Są wykorzystywane do łączenia ze sobą elementów poddawanych ciągłym wstrząsom i wibracjom. Elastyczne połączenie, jakie zapewnia guma sprawia bowiem, że wibracje są w jakimś stopniu wygłuszane i słabiej przenoszą się na inne elementy w samochodzie. 

Ma to pozytywny wpływ na samochód i jego pasażerów z dwóch powodów. Po pierwsze mniejsze wibracje zwiększają komfort jazdy, ponieważ staje się ona bardziej płynna, a przez to i mniej męcząca. Drugi powód jest pod pewnym względem podobny do pierwszego, ponieważ tak samo ogranicza zmęczenie. W tym wypadku chodzi jednak o mniej dosłowne zmęczenie, jakim w wyniku wibracji poddawane są różnego rodzaju części samochodowe. Ciągłe wibracje przyśpieszają ich zużycie i sprawiają, że samochód szybciej ulega awarii.

Trzeba też wiedzieć, że tuleje wahacza należą do kategorii części eksploatacyjnych. Gumowa część wahacza z czasem traci swoje sprężyste właściwości i przestaje tłumić drgania. Elementy te trzeba więc co jakiś czas wymieniać na nowe, aby mogły one działać prawidłowo.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij