Dom

Jak wykończyć ściany w kuchni

Jak wykończyć ściany w kuchni

Kuchnia to bez wątpienia bardzo charakterystyczne miejsce w każdym domu. W sposób szczególny narażona jest każdego dnia na różnego rodzaju zabrudzenia, a także czynniki wpływające na trwałość i wygląd ścian. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: jak wykończyć ściany w kuchni?

Jak wykończyć ściany w kuchni?

Jak wykończyć ściany w kuchniAby zaleźć najlepszą odpowiedź na to pytanie, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się czynnikom, które negatywnie wypływają na ich stan oraz wygląd. Pierwszym z tych czynników jest wilgoć. W wyniku zmian temperatury, które następują, gdy w kuchni się gotuje, lub używa piekarnika, bardo często pojawia się para wodna. I chociaż to na oknach widać ją najlepiej, tak naprawdę osadza się wszędzie. Szczególnie narażone są te fragmenty ścin, przy których stoi kuchenka. Drugim elementem są zabrudzenia powstałe w wyniku gotowania. Pryskający sos, czy miksowane warzywa i owoce, potrafią bardzo skutecznie popsuć estetykę ściany. Zawarte w produktach spożywczych barwniki, łatwo przebarwiają ścianę. Dlatego też wybierając materiał na wykończenie ściny, należy brać pod uwagę, że musi się nie tylko elegancko prezentować, ale też musi chronić ścianę i samemu być trwałym i odpornym.

Ceramika zawsze niezawodna

Wiele osób, szukając pomysłu na to, jak wykończyć ściany w kuchni, sięga po klasykę.A klasyką tą są płytki ceramiczne.Ceramika jest materiałem znanym ze swoich właściwości odpornościowych. Łatwo usuwa się z nich tłuszcz, kurz czy inne zabrudzenia. A i wilgoć nie wpływa na pogorszenie ich estetyki. Co więcej, współczesna ceramika nie przypomina dawnych płytek. Do wyboru na rynku jest cały szereg wzorów, kolorów a nawet kształtów. Płytki produkowane są nie tylko w tradycyjnym kwadratowym kształcie, ale też chociażby w bardzo nowoczesnych łezkach.

Szklane panele

Alternatywą dla płytek, może jeszcze elegantszą, są panele szklane. I w tym miejscu warto powiedzieć, że nie są one wykonane ze zwykłego szkła. Jest to szkło zahartowane, niezwykle odporne na uderzenia, a także szorowanie, czy wilgoć. Zaletą takich paneli jest niezwykle bogata gama wzorów. Nie są to jakieś pojedyncze wzorki, ale całe duże wzory, tworzące jeden, niezwykle efektowny obraz. Nadruk może mieć właściwie dowolny motyw, począwszy od miasta nocą, aż po łąkę czy gałęzie magnolii.

Elegancka cegła

A jeśli ktoś nie lubi ceramiki lub szkła, może sięgnąć po cegłę. Doskonale wpisuje się ona przede wszystkim w industrialny i nowoczesny styl aranżacji wnętrza. oczywiście cegła przeznaczona do wykończenia ściany w kuchni jest odpowiednio zaimpregnowana. Nie wchłania dzięki temu wody, a usuwanie z niej wszelkich zabrudzeń jest niezwykle proste.
No i jeszcze tapeta
Wodoodporna, zmywalna – taka do kuchni będzie idealna. Nie tylko pozwoli zadbać o elegancki wygląd, ale też estetykę zachowa na bardzo długo.

Udostępnij