Dom

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Wanna lub prysznic, wykończenie ścian i podłogi – te elementy wydają się być kluczowe podczas aranżacji łazienki. A tymczasem jest jeszcze jeden czynnik, który decyduje w dużej mierze o komforcie korzystania z łazienki na co dzień. Tym czynnikiem jest oświetlenie. Bardzo często łazienka w domu czy mieszkaniu jest pomieszczeniem najmniej oświetlonym światłem naturalnym. To oczywiste, że ze względu na charakter, każdy chce, aby zachować tu najwyższy poziom intymności. Dlatego też tak ważne staje się doświetlenie. A jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienkiZacząć należy od tak zwanej strefy umywalkowej. To właśnie przy umywalce kobieta wykonuje poranny makijaż, a mężczyzna goli się, czy nakłada olejek pielęgnacyjny na brodę. Światło w tej strefie musi być skoncentrowane i naturalne. Chodzi o to, aby doskonale widzieć swoją twarz i dostosować zabiegi higieniczne i kosmetyczne do jej rzeczywistych potrzeb. Żeby lepiej to zrozumieć, warto wyobrazić sobie kobietę ze źle roztartym podkładem i pudrem. Plamy na twarzy to bez wątpienia efekt tego, że światło jest źle dobrane. Jaki więc rodzaj oświetlenia tutaj dobrać? Do wyboru jest między innymi kinkiet, czy też lustro z wmontowanymi światełkami. Wybierając je, warto jednak sprawdzić, czy wymiana przepalonej żarówki nie będzie w przyszłości problemem.

Nastrojowe oświetlenie w łazience

Ale sama umywalka to nie wszystko. Przecież łazienka to miejsce, gdzie wieczorem bierzemy kąpiel lub prysznic. Dlatego też potrzebne jest również oświetlenie całej przestrzeni. I tu warto zastanowić się nad oświetleniem regulującym strumień. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale zarówno w sytuacji, gdy chcemy wieczorem wziąć relaksującą kąpiel, jak i wtedy, gdy trzeba łazienkę posprzątać. Przycienione, delikatne światło pomaga się wyciszyć i odpocząć. Podczas kąpieli jest więc idealne. A gdy trzeba łazienkę wysprzątać, potrzebny jest mocny strumień, który pozwala zobaczyć wszystkie zabrudzenia, także te, które utkwiły w zakamarkach, czy pomiędzy smugami płytek.

Oświetlenie sufitowe i kinkiety

Ogólnie rzecz biorąc, szukając oświetlenia do łazienki, warto rozważyć połączenie kilku elementów. Na suficie świetnie sprawdzają się plafoniery. Gdy jest taka potrzeba, rozpraszają równomiernie światło na całą powierzchnię łazienki. Nie zajmują też wiele miejsca a i łatwo utrzymać je w czystości. Jeśli chodzi o oświetlenie strefowe – najlepiej jest wybrać kinkiety oraz taśmy ledowe. Zarówno jedne, jak i drugie nie tylko zapewniają optymalny poziom doświetlenia przestrzeni, ale też wzbogacają jej estetykę.
Odpowiadając na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki jest najlepsze, należy powiedzieć, że musi ono być przede wszystkim dostosowane do ułożenia poszczególnych elementów aranżacyjnych,począwszy od umywalki, a na wannie skończywszy.

Udostępnij