Zdrowie

Jak zminimalizować ryzyko udaru

Jak zminimalizować ryzyko udaru

Udar mózgu jest chorobą, która związana jest z nieodpowiednim stylem życia. Jeśli jednak przestrzega się pewnych zasad, można go uniknąć lub też zminimalizować szanse na wystąpienie udaru. Zagrożenie udarem występuje u osób, które mają problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę, choroby naczyń, nadwaga oraz palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Jak zminimalizować ryzyko udaru?

Jak zminimalizować ryzyko udaruMożna więc zminimalizować ryzyko udaru poprzez zrezygnowanie lub ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego znacznie obniża ryzyko udaru. Osoby z nadciśnieniem powinny zmienić dietę. Dbać o aktywność fizyczną oraz przyjmować skierowane leki, jeśli zostały przepisane przez lekarza na utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Utrzymanie prawidłowej wagi to również istotny czynnik, który może zmniejszyć ryzyko udaru. Nadwaga zwiększa bowiem ryzyko chorób układu krążenia i udaru. Nadwaga ma wpływ na podwyższenie ciśnienia. Aby zadbać o dobrą linię i utrzymać właściwe ciśnienie tętnicze należy wybrać odpowiednią dietę. Wśród najzdrowszych diet na świecie wymienia się dietę śródziemnomorską, w której wyeliminowane są tłuszcze zwierzęce, ogranicza się białka zwierzęce, a należy spożywać tłuszcze roślinne, ryby oraz warzywa i owoce. Dieta ta, jak wiele innych, zakłada również ograniczenie lub zrezygnowanie ze słodyczy.

Aktywność fizyczna jest ważna

Jednym z najbardziej istotnych czynników zmniejszających ryzyko udaru jest aktywność fizyczna. Dzięki aktywności fizycznej dbamy o zachowanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego. Należy pamiętać, że do regularnej aktywności fizycznej zalicza się nawet szybki spacer. Gimnastyka, pływanie, czy dowolny inny sport sprawią, że organizm zyskuje na kondycji, ale też odporności na wiele chorób. Tak jak w wielu przypadkach chorób związanych z niewłaściwym trybem życia, również w przypadku udaru, za czynnik zwiększający ryzyko jego wystąpienia podaje się spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Powyższe używki mają wpływ na udary niedokrwienne, również u osób młodych.

Ryzyko wystąpienia udaru

Na udar ma wpływ kilka czynników, takich jak wiek, płeć, czy obciążenie genetyczne. Ryzyko wystąpienia udaru jest większe u osób, u których w rodzinie pojawił się udar. Jednak to zachowanie właściwego trybu życia i świadomość, co wpływa na wystąpienie udaru, może uchronić społeczeństwo przed udarem. Regularny wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta i dbanie o właściwą masę ciała, a także ograniczenie lub zaprzestanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu, wpływa bardzo korzystnie na każdy organizm i zmniejsza ryzyko udaru. Na czynnik obciążenia genetycznego i wieku nie możemy jednak nic poradzić, a więc zaleca się stosowanie powyższych zasad, które z pewnością zminimalizują ryzyko udaru.

Udostępnij