Biznes

Jakie są rodzaje monitoringu obiektu?

Jakie są rodzaje monitoringu obiektu?

W dzisiejszych czasach ochrona obiektów i inwestycji jest niezwykle istotna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, takim jak monitoring wizyjny, możemy skutecznie kontrolować nasze obiekty i zachować wysoki poziom bezpieczeństwa. Monitoring umożliwia nam zdalną kontrolę obiektu, eliminując konieczność udziału pracowników ochrony fizycznej. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu, jakie są rodzaje monitoringu obiektu i dlaczego warto je zastosować.

Rodzaje monitoringu obiektu

  • Monitoring CCTV (Closed Circuit Television) – jest to system monitoringu wizyjnego, wykorzystujący technologię kamer przemysłowych, które rejestrują obraz i dźwięk w określonych obszarach. Składa się on z kamer, rejestratorów, monitorów oraz systemów przekazywania danych. System CCTV jest powszechnie stosowany do zapewnienia bezpieczeństwa, zarządzania, obserwacji i kontroli.

  • Monitoring IP – składa się z kamer IP, które są połączone za pomocą kabla teleinformatycznego (skrętki) ze switchem, a następnie z rejestratorem IP. Dzięki wykorzystaniu technologii IP (Internet Protocol) możliwe jest osiągnięcie obrazu o wysokiej rozdzielczości, nawet do poziomu 4K, co przekłada się na znakomitą jakość wizualną.

  • Monitoring mobilny – wykorzystuje przenośne kamery i urządzenia do monitorowania terenów trudnodostępnych lub tymczasowych, takich jak placówki budowlane czy wydarzenia masowe. Mobilne kamery transmitują obraz na żywo za pomocą połączenia internetowego, umożliwiając obserwację określonego terenu w każdej chwili, zarówno za pośrednictwem urządzeń przenośnych, jak i komputerów stacjonarnych.

  • Monitoring termowizyjny – jest wykorzystywany głównie w celach bezpieczeństwa i prewencji, umożliwiając wykrywanie osób lub obiektów w niskiej widoczności, na przykład w nocy.

  • Monitoring akustyczny – jest stosowany do wykrywania i identyfikacji specyficznych dźwięków, takich jak alarmy, wystrzały, krzyki, czy hałasy charakterystyczne dla niektórych sytuacji awaryjnych.

  • Systemy zintegrowane – wiele nowoczesnych systemów monitoringu pozwala na integrację z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak kontrola dostępu, alarmy antywłamaniowe czy systemy przeciwpożarowe, tworząc kompleksową ochronę obiektu.

Na jakiej zasadzie działa monitoring wizyjny?

Na terenie obiektu instalowane są urządzenia rejestrujące obraz, obraz ten wysyłany jest do pracowników, którzy monitorują go i analizują. W przypadku wykrycia nieprawidłowości przez pracowników podejmowane są stosowane działania np. skierowanie grupy interwencyjnej lub powiadomienie wskazanych osób zgodnie z ustaloną procedurą.

Firmy, które montują taki system, zapewniają stałą kontrolę sygnałów alarmowych, weryfikację fałszywych alarmów, regularne wideo obchody realizowane przez osoby zatrudnione w centrum monitoringu, weryfikację procedur, a także stałą łączność ze służbami ratunkowymi i grupami interweniującymi. 

Dowiedz się więcej na: https://bezpieczenstwo.impel.pl/monitoring-wizyjny/ 

Dlaczego warto stosować system monitoringu wizyjnego?

Jednym z głównych zastosowań monitoringu wizyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i obiektów. Dzięki systemowi monitoringu możemy kontrolować, czy pracownicy noszą wymagane stroje ochronne, czy obiekty są bezpieczne i czy nie ma zagrożeń.Główną zaletą wdrożenia takiego systemu jest fakt, że zwiększamy bezpieczeństwo, możemy śledzić wydarzenia, mamy dowody w postępowaniu prawnym. 

Kamery CCTV z funkcjonalnościami identyfikowania obrazu mogą być wykorzystywane do monitorowania budowy. Dzięki temu możemy kontrolować postęp prac, wykrywać nieprawidłowości i zapewniać bezpieczeństwo na placu budowy. Monitoring CCTV umożliwia nam uszczelnienie systemu ochrony i skuteczne wzmocnienie działań w zakresie bezpieczeństwa. 

Udostępnij