Kinkiety – niedoceniany sposób na oświetlenie wnętrza

by Redakcja NaszeKrosno
0 comment

Pierwsza myśl, która pojawia się u większości z nas, podczas doboru oświetlenia to popularna i uniwersalna lampa wisząca. Często zapominamy o alternatywach, które nie tylko mogą urozmaicić estetykę wnętrza, ale też okazać się o wiele praktyczniejsze!

Jeden wybór – wiele zastosowań

Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie kinkietów ściennych, które mogą nie tylko stanowić uzupełnienie głównego oświetlenia, ale także, przy małych pomieszczeniach, potrafią całkiem go zastąpić. Zamontowanie kinkietu nad obrazem czy inną dekoracją pozwoli na uwypuklenie jej w naszych oczach. Ciekawym rozwiązaniem może stać się zastąpienie lampek nocnych w sypialni, poprzez kinkiety umieszczone nad stoliczkiem lub łóżkiem, co pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca na blacie. Jeśli chodzi o salon, zawieszone kinkiety nad sofą lub fotelem pozwolą stworzyć klimatyczne, niezbyt ostre światło podczas oglądania telewizji lub spędzania czasu z rodziną. Antagonistycznie możemy uzyskać idealnie usytuowane oświetlenie, tuż nad miejscem w którym chcemy poczytać książkę, gazetę lub rozwiązywać krzyżówkę. W tym przypadku warto zastosować modele, które posiadają ruchome klosze, a tym samym będziemy w stanie dostosować kąt padania światła. Nie można również zapomnieć o łazience, w której możemy oświetlić bezpośrednio lustro, aby zapewnić sobie dobrą widoczność podczas golenia czy wykonywania makijażu. W łazience oraz na korytarzu kinkiety mogą być jedynym oświetleniem i świetnie się spiszą w tej roli.

Jakie modele znajdziemy na rynku?

Wybór kinkietu powinien być dostosowany do naszych oczekiwań, wielkości pomieszczenia, a także jego rodzaju. Praktyczność kinkietu zależy od rodzaju oprawy i źródła światła. Do wyboru mamy zarówno klosz zamknięty, który dostarczy klimatyczne i delikatne światło, a także otwarty, świecący o wiele silniej. Tutaj warto wspomnieć o lampach świecznikowych, które wcale nie posiadają klosza – zdobią wnętrze żarówką w kształcie świecy. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego powstał abażur odpowiedzialny za emitowanie światła poza lampę. Wybierając ciemny, modny model, musimy liczyć się z uzyskaniem słabszego oświetlenia. Należy również zwrócić uwagę czy światło kierowane jest w górę, w dół lub inną stronę. W sklepach znajdziemy produkty przeznaczone do pomieszczeń wewnątrz budynku, a także te zewnętrzne, które możemy umieścić przykładowo na tarasie lub przed drzwiami wejściowymi. Oprócz tego, często znajdziemy podział ze względu na zastosowanie lamp: kinkiety łazienkowe, do salonu, sypialni, na korytarz.

Zobacz także

Zostaw komentarz