Współczesny sektor przemysłowy wymaga zastosowania wysokiej jakości elementów mechanicznych. Postępujący proces automatyzacji, ciągłość procesów produkcyjnych, praca w trudnych warunkach, czy potrzeba przenoszenia, czy dźwigania obiektów o dużej masie przekłada się na potrzebę tworzenia rozwiązań, które w skuteczny sposób będą realizować tego typu zadania. Z myślą o nowoczesnych maszynach projektowane są obecne siłowniki pneumatyczne.
Zastosowanie siłowników pneumatycznych
Elementy te działają na zasadzie podobnej, co elementy hydrauliki siłowej. Podstawowa różnica widoczna jest przede wszystkim w medium. W rozwiązaniach pneumatycznych jest nim sprężone powietrze, które zapewnia poszczególnym elementom maszyny mobilność. Poprzez sprężenie powietrza wytworzona zostaje energia, która następnie zostaje przekształcona w energię mechaniczną. Sposób działania tego typu elementów jest bardzo prosty, a jednocześnie skuteczny i pozwala na uzyskanie sporej siły roboczej. Na rynku dostępne są modele jedno oraz dwustronne. Oznacza to, iż sprężenie powietrza następuję w momencie ruchu tłoczyska w jedną lub w obie strony. Innymi typami są siłowniki liniowe, krzywoliniowe oraz kątowe.
Gdzie wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne?
Tego typu rozwiązania najbardziej rozpowszechnione są w sektorze przemysłowym. Stosuje się je jako element różnego typu maszyn, także narzędzia pneumatyczne. Również pojazdy budowlane, czy rolnicze niejednokrotnie bazują na elementach pneumatycznych. W niektórych podwoziach samochodów pojawia się natomiast zawieszenie pneumatyczno – hydrauliczne. W gruncie rzeczy siłowniki pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie istotna jest ciągłość pracy i stały dostęp do energii przez poszczególne elementy mechaniczne maszyn.
Dlaczego siłowniki pneumatyczne są tak popularne?
Zainteresowanie ze strony przemysłu tego rodzaju elementami wynika przede wszystkim z ich prostoty. Najczęściej konstruowane są z prostym w budowie elementów, co również ułatwia ich ewentualną regenerację lub wymianę zużytych elementów. Jednak ich główną zaletą jest powtarzalność i idealny ruch prostoliniowy. Dzięki tym właściwością są funkcjonalnym rozwiązaniem, które wpisuje się nie tylko w mechanizację, ale przede wszystkim automatyzację procesów produkcyjnych, możliwość pracy ciągłej oraz łatwy i szybki dostęp do energii. Kolejnym aspektem jest ich wytrzymałość na wysokie oraz niskie temperatury, dlatego doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach.