Kształtowniki aluminiowe to profile, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa. Mogą one pochwalić się imponującymi właściwościami, co przekłada się na ich powszechne zastosowanie. Jesteś ciekaw, co do zaoferowania ma ceownik aluminium, jak można go wykorzystać w realizacji swoich projektów i na jakiej podstawie wybrać asortyment charakteryzujący się wysoką jakością oraz doskonałymi parametrami? Zapraszamy do lektury.
Specyfika profili aluminiowych
Ceowniki aluminiowe dostępne są w wielu różnorodnych kształtach i rozmiarach. W hurtowniach można znaleźć m.in. propozycje o zróżnicowanej szerokości, długości czy nawet Dzięki temu mogą być one stosowane w wielu konstrukcjach, maszynach i budynkach jako element konstrukcyjny. Oczywiście wymiary to nie wszystko. Warto też zwrócić uwagę na wagę ceownika podczas zakupu, gdyż jest to parametr mający realne przełożenie na całość projektu. Ceownik aluminium ze względu na specyfikę samego materiału uznawany jest za stosunkowo lekki.
Ceownik aluminium to oczywiście niejedyny kształtownik, który wykorzystywany jest w procesach produkcyjno-budowlanych. Dodatkowo możemy wyróżnić następujące profile aluminiowe, m.in.:
- płaskowniki,
- kątowniki,
- teowniki,
- zetowniki,
- rury kwadratowe, prostokątne i okrągłe.
Powyższa lista jest jednak wyłącznie przykładowa. Bardziej złożona zlecenia mogą być realizowane z dużo bardziej złożonymi profilami, które często projektowane i produkowane są na specjalne zamówienie. Świetnym przykładem zastosowań ceowników aluminiowych jest m.in. konstrukcja prysznica lub stolarka okienna.
Właściwości i zastosowanie profili aluminiowych
Właściwości wykazywane przez ceownik aluminium definiuje głównie samo tworzywo i parametry (tj. grubość ścianek itp.). Aluminium jest metalem stosunkowo lekkim, gdy porównamy go z pozostałymi stopami, np. stalą. Mimo tego charakteryzuje się ogromną solidnością, co ma przełożenie na szereg zastosowań (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). Aluminium jest niezwykle odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Jest to także elastyczne i miękkie, dlatego sam proces obróbki również jest prosty i szybki.
Ceowniki aluminiowe stanowią ramy konstrukcji, które wypełniane są innymi materiałem. Świetnym przykładem są np.
- okna,
- ścianki działowe,
- przegrody,
- regały,
- rolety,
- bramy,
- stelaże.
Wielość różnorodnych zastosowań oraz zapotrzebowanie na ceowniki aluminiowe sprawia, że w ofercie producentów tych elementów można znaleźć wiele ciekawych rodzajów profili różniących się od siebie głównymi parametrami. Chcesz przekonać się o tym na własne oczy? Zajrzyj do hurtowni Ulamex.