Nowy psi lokator w domu to niewątpliwie wielka radość dla całej rodziny. Jednocześnie jednak to ogromne wyzwanie. Należy go bowiem odpowiednio ułożyć, a także skonstruować dla niego optymalną dietę. Jak wybrać karmę dla takiego malucha? Która karma dla szczeniaka spełni wszelkie oczekiwania czworonoga? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak długo mleko matki?
Przede wszystkim należy podkreślić, że karma dla szczeniaka powinna zostać zastosowana w odpowiednim momencie. Do mniej więcej trzeciego tygodnia życia maluchy powinny spożywać wyłącznie mleko matki lub ewentualnie preparaty mlekozastępcze. Zdarza się, że suki porzucają swoje młode albo po prostu giną w różnych okolicznościach i wówczas trzeba szukać odpowiednich zamienników. Oczywiście nie należy stosować mleka, które można kupić w sklepie spożywczym. Nawet to, prosto od krowy, nie jest korzystne dla naszego malucha. Lepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty, dostępne w gabinetach weterynaryjnych oraz w sklepach zoologicznych. Posiadają one bowiem odpowiednie proporcje białka i innych składników odżywczych.
Co na początek?
Po upływie trzech tygodni życia można już powoli zacząć prowadzać inny sposób żywienia. Karma dla szczeniaka powinna być przede wszystkim mokra albo ewentualnie sucha, jeżeli zostanie uprzednio namoczona w wodzie. Takie karmienie powinno się stosować do około 8 tygodnia życia, kiedy to zacznie u szczeniaka zanikać odruch ssania. Wówczas nasz maluch sam będzie wyrażał większe zainteresowanie pokarmem, znajdującym się w jego misce, a nie mlekiem matki. A jak często karmić szczeniaka? Suki robią to nawet do 12 razy na dobę. Rzecz jasna przy standardowej karmie nie można robić tego tak często. Wystarczy 4-5 razy dziennie, wydzielając dla pupila niewielkie porcje.
Jak karmić nieco starsze szczeniaki?
Psy powyżej 6 miesiąca życia mogą już otrzymywać karmę 2-3 razy dziennie. Po upływie 7 miesiąca można natomiast przejść na tryb dwóch posiłków dziennie. Oczywiście wówczas każda z porcji musi być odpowiednio większa, aby dostarczyć psu wymaganej dawki energetycznej oraz składników odżywczych i witamin, umożliwiających mu prawidłowy rozwój. Warto też pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń, wskazanych na opakowaniu danego produktu. Tam najczęściej znajdziemy rozpiskę, dotyczącą prawidłowego karmienia psa o danej wadze oraz stopniu aktywności. Rzecz jasna nieco inne potrzeby będą miały duże i szybkorosnące rasy, takie jak labrador albo golden retriever, a inne ratlerki, buldogi, yorki i inne małe rasy.