Żyjemy w czasach prawie całkowitego skomputeryzowania rzeczywistości. Nie wyobrażamy już sobie życia bez smartfonów, laptopów, tabletów i coraz to bardziej wydumanych gadżetów, które mają nam pomagać w codziennym życiu. Trzeba przyznać, że cyfryzacja świata niesie za sobą wiele korzyści. Szczególnie dla osób, które przez swój stan zdrowia dotychczas bywały częściowo bądź całkowicie wyłączone z życia społecznego. I tu pojawia się kwestia – jak komputer pomaga osobom niepełnosprawnym?
Jak komputer pomaga osobom niepełnosprawnym?
Przede wszystkim komputery wiążą się z nowoczesnymi metodami komunikacji. Istnieją specjalne komputery stworzone z myślą o osobach na przykład niewidomych, które czytają na głos teksty, reagują na głosowe polecenia. Dzięki czemu również osoby niewidome mogą być w stanie na przykład pracować zawodowo, pisać swoje teksty i tak dalej. Komputery można również dostosować dla osób poważnie niepełnosprawnych ruchomo, niemówiących, dzięki czemu mogą one komunikować się ze światem za pośrednictwem elektroniki. Komputery są nieocenioną pomocą jeśli chodzi o komunikację osób chorych ze światem.
Możliwość podjęcia zdalnej pracy
Druga sprawa dotyczy pracy. Niepełnosprawni ruchowo, dotychczas zamknięci w swoich domach, teraz mogą używać komputerów jako swoistego okna na świat. Dzięki internetowi mogą podejmować się zdalnej pracy w zaciszu swojego domu, co sprawia, że mogą normalnie zarabiać pieniądze na miarę swoich możliwości i czuć się potrzebni. Internet zapewnia również możliwość uczenia się i rozwijania – wiele uczelni wdraża możliwości studiowania przez internet dla ludzi przykutych do łóżka, dzięki czemu osoba niepełnosprawna może uczyć się i kończyć wymarzone studia bez wychodzenia z domu. To ogromne dobrodziejstwo dla ludzi, którzy niegdyś nie mieli takich możliwości.
Utrzymanie relacji i kontaktów ze światem
Oczywistą rolą internetu dla osób niepełnosprawnych jest również możliwość utrzymywania relacji i kontaktów ze światem. Za pośrednictwem mediów społecznościowych osoba niepełnosprawna może poznawać ludzi, utrzymywać kontakty z przyjaciółmi a nawet szukać miłości. Dzięki komputerowi niepełnosprawni nie są skazani na izolację od świata i zdanie się tylko na najbliższych w kwestii utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi. Mogą też pozwolić sobie na kontakt bardziej bezpośredni za pomocą wideorozmów, co jest zdecydowanie przyjemniejszą opcją niż wysyłanie listów.
Jak widać, sposobów jak komputer pomaga osobom niepełnosprawnym, jest wiele. Dzięki rozwojowi technologii osoby niepełnosprawne mogą utrzymywać kontakt ze światem, normalnie pracować, kończyć studia. Komputery pomagają również w rozwoju medycyny, diagnostyce i usprawnianiu komunikacji osób, które dotychczas nie miały takiej możliwości. Dzięki komputerom osoby niepełnosprawne mogą w wielu sferach życia być bardziej samodzielne.