Rozrywka

Boisz się malować? Zacznij od malowania po numerach

Boisz się malować? Zacznij od malowania po numerach

Wiele osób nie słyszało o malowaniu po numerach, a szkoda, bo ta aktywność daje mnóstwo przyjemności oraz uczy. Sprawdźmy, na czym polega malowanie po numerach oraz jakie korzyści mogą przynieść tak dzieciom, jak i dorosłym.

Czym jest malowanie po numerach?

Kilka lat temu olbrzymią popularność zyskały kolorowanki dla dorosłych. Fascynujące obrazy o różnym stopniu trudności pozwalały za pomocą kredek i pisaków stworzyć kreatywne dzieło sztuki, dzięki czemu nie poprawiały się zdolności manualne artysty. Malowanie przynosi korzyść terapeutyczną – relaksuje. Teraz przyszła kolej na malowanie po numerach. Tutaj jednak musimy malować na płótnie z ponumerowanymi polami. Powinna nam się przypomnieć zabawa z dzieciństwa, polegająca na kolorowaniu danego pola oznaczonego numerem odpowiadającym określonemu kolorowi farby. Gdzie tkwi haczyk? W poziomie trudności. Osoby początkujące, którym na co dzień nie po drodze do farb i pędzli, powinny zastanowić się nad doborem odpowiedniego poziomu. trudności. Weźmy pod uwagę, że żyjemy w dość rozpędzonym świecie i zwyczajnie możemy nie dysponować zbyt dużą ilością wolnego czasu. Jeśli jesteśmy nastawieni na szybkie efekty, lepiej wybierzmy łatwiejsze, mniej skomplikowane wzory, aby dopiero później, wraz z chęciami i możliwościami, przejść na wyższe poziomy. Malowanie po numerach oferuje różnorodny asortyment wzorów i tematów: rośliny, zwierzęta, mitologia, sztuka, pejzaże do wyboru do koloru. Nie musimy martwić się o farby czy o pędzle – wszystko znajdziemy w zestawie.

Korzyści artystyczne

Wbrew przypuszczeniom malowanie po numerach nie jest przeznaczone wyłącznie dla amatorów szukających sposobu na spędzenie wolnego czasu. Również artyści z powodzeniem mogą ćwiczyć się w sztuce malowania po numerach. Mieszanie kolorów i dobór odpowiednich farb jest cennym treningiem szukania najlepszych rozwiązań estetycznych. Artyści mogą traktować je jako formę aktywnego wypoczynku, przy okazji trenując myślenie wzrokowe. Amatorzy nauczą się dostrzegać wzory optymalnego łączenia kolorów – jak je ze sobą mieszać oraz jak na odbiór rysunku wpływają określone odcienie, jak na odbiór głębi wpływa kombinacja ciemnego i jasnego. Dla dzieci będzie to okazja do nauki koncentracji. W końcu sztuka malowania wymaga dbałości o szczegóły, a jej można się nauczyć poprzez cierpliwość i uparte dążenie do celu. Warto zaznaczyć, że w dobie komputerów spada umiejętność pisania odręcznego. Ilekroć trzymamy coś w ręce – pióro, długopis, kredkę, ołówek czy właśnie pędzelek – rozwijamy mięśnie naszych dłoni i poprawiamy ich sprawność, co powinno zainteresować szczególnie seniorów.

Korzyści terapeutyczne

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę, posługuje się różnymi dziedzinami sztuki – muzyką, tańcem, literaturą i malowaniem W procesie twórczym nasze emocje znajdują ujście. Odrywamy się od rzeczywistości i pozwalamy sobie na ekspresję. Malowanie po numerach odstresowuje, pozwala skupić się na pięknie barw i kształtów, poczuć dumę i radość z efektów naszej pracy. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij