Technologia

Co się stanie, gdy użyjesz magnesu neodymowego z otworem?

Co się stanie, gdy użyjesz magnesu neodymowego z otworem?

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w instalacji urządzeń i ruchomych obiektów jest wykorzystywanie magnesów. Posiadają wiele zalet w stosunku do zwykłych narzędzi. Magnes neodymowy z otworem posiada bardzo praktyczne zastosowanie, jest najczęściej wykorzystywany jako element mocujący do łączenia różnych przedmiotów. Odpowiednio zamontowany może służyć przez długie lata, dlatego powinno się rozważnie wybierać jak najlepsze uchwyty.

Uchwyty w postaci magnesów

Elementy stabilizujące przedmioty ruchome są uchwytami o regularnych kształtach. Mają za zadanie zabezpieczać i stabilizować konstrukcję. Magnes neodymowy z otworem najczęściej występuje w postaci krążka o stożkowym otworze, w którym montuje się śrubę. Powłokę uchwytu stanowi cieniutka warstwa cynku, która zapewnia trwałość elementowi. Dwa bieguny wytwarzają silne pole magnetyczne. Uchwyt posiada właściwości antykorozyjne i zapobiega przed uszkodzeniem fizycznym. Jest wytwarzany za pomocą technologii metalurgii proszkowej i prasowany w ekstremalnych temperaturach. Należy pamiętać, że zaczepy muszą znosić duże naprężenia i siły, które napierają na umocowaną powierzchnię. Do powierzchni magnesu przytwierdza się podłużne elementy umożliwiające instalację pożądanej konstrukcji. Mają one postać haczyków oczkowych, prostych haków bądź okrągłych części. Gwintowany otwór przelotowy może występować w kształcie stożka, który pozwala na łatwiejszy montaż. Wewnątrz magnesu neodymowego z otworem skupia się kilka sił i ciężar mocowanego przedmiotu. Dlatego dobry uchwyt magnetyczny powinien posiadać większy udźwig niż masa dźwiganego przedmiotu.

W jaki sposób można przetestować magnes?

Najważniejszym parametrem technicznym, jaki trzeba wziąć pod uwagę podczas kupowania uchwytów magnetycznych, jest maksymalny udźwig. Opisuje, jaki największy ciężar jest w stanie utrzymać element mocujący. Magnes neodymowy z otworem posiada również własną masę, która powinna być doliczana do tego ciężaru. Jeśli występuje pewien margines, to można przystąpić do testowania uchwytu. Zostaje on przytwierdzony do metalowej płyty w kierunku prostopadłym. Po próbie obciążeniowej element mocujący może zostać przytwierdzony do ruchomego przedmiotu. Montowanie uchwytów, które wytwarzają pole magnetyczne powinno odbywać się z dala od urządzeń elektronicznych, ponieważ istnieje ryzyko, że będą emitowane zakłócenia.  Magnesy neodymowe z otworem nie powinny być zbliżane do innych magnesów, ponieważ mogą powodować obrażenia. Nieostrożne zachowanie może skutkować uszkodzeniem mechanicznym.

Udostępnij