Dom

Systemy kominowe w dwóch wersjach

Systemy kominowe w dwóch wersjach

Rodzaje ceramicznych systemów kominowych

Ceramiczne systemy kominowe dostępne na polskim rynku mają szereg korzystnych właściwości, dlatego są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnych budynkach mieszkalnych czy użytkowych. Obecnie produkuje się kominy ceramiczne w dwóch odmianach – w zależności od rodzaju spalanego paliwa. Pierwsza wersja to uniwersalne systemy kominowe przeznaczone do instalacji centralnego ogrzewania i urządzeń grzewczych na paliwa stałe (węgiel, drewno itp.), olej lub gaz. Druga wersja to kominy do kotłów na olej i gaz, ale posiadające zamkniętą komorę spalania, a także do nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Tego rodzaju systemy kominowe są dostarczane przez kilka firm – zarówno krajowych (np. https://pekabet.pl/), jak i zagranicznych.

Charakterystyka uniwersalnych systemów kominowych (na paliwa stałe, gaz i olej):

– Rury do odprowadzania dymu lub spalin są wykonane z wysokiej jakości ceramiki szamotowej (wysokiej jakości cegły szamotowe i rury o określonych wymiarach). W przypadku niektórych wersji kominów stosowane są rury ze specjalnej skały, z powłoką kwasoodporną.

– Zakres tolerancji temperaturowej kominów z tych materiałów sięga 600 st. C.

– Możliwość izolowania rury szamotowej przez wełnę mineralną – w szczególności metoda ta stosowana jest w wersjach kominów stosowanych na zewnątrz budynków.

Charakterystyka specjalnych systemów kominowych do pieców kondensacyjnych:

– Zakres tolerancji temperaturowej kominów z tych materiałów sięga 200 st. C.

– Są to kominy posiadające kanały z przyłączem do doprowadzania powietrza bezpośrednio do kotła.

– Kominy są dostępne w wersji do pracy z jednym lub wieloma kotłami, dzięki czemu można je stosować w budynkach wielorodzinnych.

Elementy uzupełniające do systemów kominów ceramicznych

W ofercie najbardziej renomowanych producentów systemów kominowych w zestawach znajdują się także elementy umożliwiające podłączenie danego rodzaju kotła grzewczego do komina (w tym specjalne trójniki). Istotne są także elementy umożliwiające kontrolę i wentylację kominów – w szczególności drzwiczki rewizyjne i kratki wentylacyjne. W końcu duże znaczenie ma montaż odpowiednich końcówek – nasad kominowych (zarówno takich jak daszek, jak też specjalnych nasad ozdobnych).

Montaż systemów kominowych bazujących na elementach ceramicznych polega na zastosowaniu zaprawy lub kitu kwasoodpornego do łączenia elementów wewnętrznych wkładów kominowych, do jego zaizolowania oraz obudowania (obudowanie polega na zastosowaniu specjalnych bloczków keramzyto-betonowych).

Udostępnij