Biznes i finanse

Kiedy warto wyposażyć się w kartę kredytową?

Kiedy warto wyposażyć się w kartę kredytową?

Podróżowanie, zwłaszcza zagraniczne wycieczki będą łatwiejsze, jeśli prócz gotówki, w portfelu znajdzie się również karta kredytowa. Tego typu środek płatniczy jest potrzebny, gdy zechcesz zarezerwować pokój hotelowy, wypożyczyć samochód czy skuter. Kartą możesz płacić również za posiłki w restauracji czy zakupy w sklepie. Warto przy tym pamiętać, że karta debetowa a kredytowa to dwie różne rzeczy. Czym te karty się różnią i którą z nich warto mieć w portfelu?

Co różni karty debetowe od kredytowych?

W naszym kraju znacznie większą popularnością od kart kredytowych cieszą się karty debetowe. Uprawniają one do korzystania ze środków własnych zgromadzonych na koncie bankowym. Pozwalają wybierać gotówkę z bankomatów lub dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach. Karty kredytowe dają dostęp do pieniędzy, których nie mamy na koncie. To rodzaj kredytu, który należy spłacić w najbliższym okresie rozliczeniowym. Są potrzebne przy realizacji wielu transakcji, zwłaszcza za granicą. Karta debetowa a kredytowa to zatem podobnie wyglądające, ale zupełnie różne rodzaje kart płatniczych. Pewną cechą różnicującą karty debetowe i kredytowe jest również to, kto je wydaje. W przypadku kart debetowych są to zawsze banki. Karty kredytowe mogą być wydawane również przez inne podmioty, oczywiście po spełnieniu określonych warunków ze strony klienta.

Dlaczego warto mieć dwa rodzaje kart?

Choć na co dzień zupełnie wystarczającym środkiem płatniczym w naszym kraju jest karta debetowa, to jednak w niektórych sytuacjach dobrze jest mieć w zanadrzu również własną kartę kredytową. Kratę debetową i kredytową można zamówić w jednym banku, ale nie jest to konieczne. Często zdecydowanie korzystniejszą opcją jest zamówienie karty kredytowej w innego rodzaju instytucji. Po prostu warto wybrać ofertę tego podmiotu, który zapewnia najlepsze warunki – najmniejsze koszty utrzymania takiej karty. Warto pamiętać, że karta debetowa a kredytowa to nie tylko różnica w sposobie finansowania zakupów, ale i inne koszty posiadania i utrzymania karty. O ile karty debetowe są na ogół bezpłatne, to za posiadanie karty kredytowej trzeba już płacić. Tak czy inaczej, taka karta przyda się w wielu sytuacjach, zwłaszcza za granicą.

W kartę kredytową warto wyposażyć się, by budować pozytywną historię kredytową, finansować codzienne sprawunki czy płacić za hotel lub auto podczas urlopu spędzanego w ciepłym kraju. To niezwykle przydatny środek płatniczy, zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują. Co warte podkreślenia, karty debetowe i kredytowe zapewniają dużą wygodę podczas płatności, są przy tym bezpieczną alternatywą dla gotówki.

Udostępnij