Biznes

Czy praca w opiece w Niemczech jest stresująca?

Czy praca w opiece w Niemczech jest stresująca?

Jakiego zawodu byśmy nie wykonywali, w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z pewną dozą stresu. Najwięcej oczywiście zależy od nastawienia i cech pracownika. Ponieważ praca w opiece w Niemczech jest popularna, szczególnie wśród pań po 50. roku życia, osoby niemające jeszcze w tej branży doświadczenia mogą się zastanawiać, czy warto ją podjąć? Czy jest ona bardzo stresująca? Jak zapewnić sobie najdogodniejsze warunki pracy? Czy wynagrodzenie jest tego warte? Na te i inne podobne pytania można znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

Wyjazd samodzielny czy z agencją?

Zdecydowanie odradzamy szukanie ofert i wyjazd za granicę na własną rękę. Dlaczego?

Nawet najbardziej doświadczone opiekunki mogą paść ofiarą oszustwa, a gdy już do niego dojdzie, nie mają się do kogo zwrócić. Nikt i nic ich nie chroni: umowa sporządzona po niemiecku zawierała niezrozumiałe zapisy, które można luźno interpretować, lub opiekunka nie otrzymała jej w ogóle. W razie nadużyć opiekunka musi bronić się sama, nie może do nikogo zadzwonić. Aby zmienić miejsce pracy, musi ryzykować i jechać do innej, niesprawdzonej przez agencję i nie ma gwarancji, że warunki na innej szteli będą lepsze.

Ostina Opieka stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo opiekunki. Dlatego wszystkie nasze oferty pracy w opiece w Niemczech są skrzętnie sprawdzane i publikowane na podstawie szczegółowych ankiet, które wypełnia rodzina podopiecznego. Każda opiekunka otrzymuje umowę po polsku, a jeśli wymagania rodziny wybiegają daleko za te określone w umowie, pracowniczka może ten fakt zgłosić koordynatorowi. Jeśli klient narusza granice, jest umieszczany przez nas na tzw. „czarnej liście”. Wszystko po to, by opiekunki czuły się bezpiecznie i by odczuwały jak najmniej presji podczas wykonywania swoich obowiązków. Więcej szczegółów o warunkach współpracy z Ostiną można znaleźć tutaj: https://ostina-opieka.pl/

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech

Zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe, dobrze jest dowiedzieć się, na czym właściwie polega praca dla opiekunek w Niemczech. Jeśli dopiero na miejscu zlecenia okaże się, że nie mamy do tego zawodu żadnych predyspozycji, możemy dostarczyć sobie i innym wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Dokładny zakres obowiązków zależy oczywiście od stanu zdrowotnego podopiecznego. Jednak najczęściej oczekuje się od opiekunki pomocy w przebieraniu się, utrzymaniu higieny osobistej, wstawaniu czy siadaniu, przygotowaniu posiłków i utrzymywaniu porządku w gospodarstwie. Ze względu na choroby niektórzy seniorzy mogą być zgorzkniali i uszczypliwi, dlatego opiekunów powinna cechować cierpliwość i wyrozumiałość.

Jeśli obawiasz się agresywnego zachowania, unikaj ogłoszeń, w których są poszukiwane opiekunki do pacjentów z demencją lub Alzheimerem. Nie jest to regułą, jednak najczęściej u tych osób obserwuje się niekonwencjonalne reakcje.

W Ostina Opieka wiemy, jak ważny jest komfort pracy opiekunek osób starszych w Niemczech, dlatego podajemy jak najdokładniejsze informacje w naszych ofertach. Szczegóły o nich znajdziesz tutaj: praca w opiece w Niemczech.

Przede wszystkim język niemiecki

Znajomość języka jest w zasadzie niezbędna – bez niej nie otrzymasz żadnej oferty, nie porozumiesz się z seniorem i jego rodziną, nie wezwiesz pomocy, gdy pacjent będzie jej potrzebował. Niektóre panie obawiają się tego wymogu, ponieważ nadal żyje w nich przeświadczenie, że język można opanować tylko będąc bardzo młodym. Nie jest to prawdą, a im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy się uczyć nowych rzeczy, w tym języków. Udowodniono już wielokrotnie, że nauka języka obcego zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, a nawet może hamować jej rozwój.

Dodatkową motywacją do nauki niemieckiego może być fakt, że im lepiej znasz język, na tym lepsze zarobki możesz liczyć. Jeśli mówisz biegle po niemiecku, możesz otrzymać ofertę z wynagrodzeniem o wysokości nawet 2000 euro netto miesięcznie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyjazd do obcej rodziny, zwłaszcza, gdy wykonujemy pracę opiekunki w Niemczech po raz pierwszy, wiąże się z dużym stresem. Aby go zredukować, polecamy artykuł na temat pierwszego dnia pracy opiekunki: https://ostina-opieka.pl/pierwszy-dzien-pracy-opiekunki/.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij