Obejmy zaciskowe – kiedy je wykorzystywać?

by Redakcja NaszeKrosno
0 comment

Chociaż większość komponentów, narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych przy realizacji większości czynności mechanicznych, nic prawdopodobnie nie powie większości osób, które nie są związane z konkretną branżą, warto poznać dostępne możliwości. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się one przydać w Twoim domowym zaciszu lub prywatnym warsztacie – nie wspominając już o profesjonalnych zakładach, które specjalizują się w naprawach mechanicznych.

Jednym z takich elementów są obejmy zaciskowe wykorzystywane niemal we wszystkich urządzeniach, układach i maszynach. Co to jest i do czego one służą? Poznaj podstawowe informacje na temat tych niewielkich, aczkolwiek często niezbędnych elementów wyposażenia, które potrafią pomóc w wielu zróżnicowanych czynnościach – niezależnie, czy chodzi o uszczelnienie układu hydraulicznego, czy połączenie dwóch rur, których zadaniem jest transport mediów gazowych.

Obejmy zaciskowe – zastosowanie

Załóżmy, że masz dwie rury do połączenia. Oczywiście spawanie jest pewnie pierwszą rzeczą, która przyszła Ci na myśl? Co, jeśli są one wyprodukowane z różnych materiałów? Przykładowo jedna jest z gumy, natomiast druga z plastiku? Połączenie ich nie jest już tak proste, jak może się wydawać. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ w takich sytuacjach swoje zadanie przejmują obejmy zaciskowe. Przypuszczać można zatem, że doskonałym miejscem zastosowania, są chociażby układy hydrauliczne w domach lub pojazdach i różnego rodzaju konstrukcje transportujące media płynne oraz gazowe. Czy to niewiele? Biorąc pod uwagę ilość miejsc, w których można je wykorzystać, szerokość zakresu ich zastosowań jest ogromna.

Z czego powinny zostać wykonane obejmy zaciskowe?

Zazwyczaj jest to stal nierdzewna lub w przypadku komponentów specjalistycznych, miedź lub aluminium. Wszystko zależy od tego, gdzie dane obejmy zaciskowe będą wykorzystywane i jakie warunki muszą wytrzymać. Oczywiście ze względu na stale rozwijający się przemysł produkcyjny, z każdym rokiem na rynku mamy do dyspozycji coraz więcej komponentów syntetycznych, których nie wolno bagatelizować, gdyż oferują one często o wiele lepsze specyfikację, niż znane i popularne tworzywa.

Wiesz już wszystko na temat tych drobnych akcesoriów? Już na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że obejmy zaciskowe mogą Ci się przydać i lepiej, by zawsze były one pod ręką w domu lub warsztacie. W końcu nigdy nie planujemy awarii i o niej nie myślimy, póki się ona nie pojawi – a niestety powinniśmy pamiętać, że wcześniej lub później pojawi się ona na pewno.

Zobacz także

Zostaw komentarz