Społeczeństwo

Praca zdalna w domu

Praca zdalna w domu

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach praca zdalna w domu zyskuje na popularności. Jest to spowodowane obecną sytuacją na świecie, ale także nowymi trendami do których zaczynamy się jako społeczeństwo przyzwyczajać. Mimo wszystko jednak istnieje wiele zalet i wad takiego rozwiązania. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi.

Oczywiście, jest to opcja, która daje nam znacznie więcej swobody. Zyskujemy elastyczny czas pracy, dzięki czemu możemy wykonywać nasze obowiązki w zasadzie o każdej porze dnia czy nocy. Jest to dodatkowy komfort dla pracownika, gdyż wykonuje on swoje zadania wtedy, gdy ma na to ochotę lub po prostu czas. Ponadto, praca zdalna owocuje oszczędnością czasu. Chodzi tu o to, że nie dojeżdżamy do miejsca docelowego jakim jest firma. Oprócz tego, mamy możliwość pracowania niemal z każdego miejsca na ziemi pod warunkiem, że posiadamy dostęp do internetu. Praca zdalna jest także swego rodzaju szansą dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, które często mają ograniczone zdolności ruchowe. Mogą bez problemu pracować w zaciszu własnego domu i to nierzadko z wielkimi sukcesami. Kolejną zaletą jest oszczędność pieniędzy. Ten aspekt z kolei dotyczy pracownika i pracodawcy. Ten pierwszy nie musi wydawać pieniędzy chociażby na dojazdy do pracy, z kolei szef nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem całego biura. Warto także pamiętać, że praca zdalna zapewnia zdecydowanie szersze możliwości, gdyż tak naprawdę daje szansę na znalezienie miejsca pracy w firmie, której siedziba jest chociażby na drugim krańcu Polski.
Jeśli chodzi natomiast o wady takiego rozwiązania to trzeba tu głównie wspomnieć o braku regularnego kontaktu z całym zespołem. Dużym problemem jest także samo oddzielenie życia prywatnego od tego zawodowego. Bardzo często wiele osób traci motywację, gdyż trudno jest się im zmobilizować w warunkach domowych. Co więcej, część obowiązków należących wcześniej do pracodawcy przechodzi teraz na pracownika, gdyż to on jest odpowiedzialny za zorganizowanie sobie własnego kąta do pracy. Wiąże się to też z tym, że to również i on w tym przypadku ponosi dodatkowe koszty z tym związane.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele zalet i wad pracy zdalnej w domu. Mimo wszystko jest to jednak rozwiązanie, które odpowiada obecnie wielu osobom, ale oczywiście nie wszystkim. Zależy to głównie od indywidualnych preferencji i upodobań. Z każdym rokiem jednak przybywa ludzi, którzy pracują właśnie zdalnie za pośrednictwem internetu ze swoich domów.

mymeetingrooms.pl

Udostępnij