Dom

Wymarzony pokój nastolatka

Wymarzony pokój nastolatka

Czego oczekuje od pokoju nastolatek? Przede wszystkim pokój powinien stanowić bezpieczny azyl, w którym młody człowiek będzie mógł się spokojnie zaszyć i odpocząć, pouczyć, spotkać z przyjaciółmi lub pograć. Pokój powinien być zatem wielofunkcyjny.

Przy planowaniu wystroju wnętrza warto zrobić projekt, w którym zaznaczymy wszystkie meble, które chcemy tam umieścić. To nie musi być profesjonalny projekt. Wystarczy kartka papieru i długopis. Zaprośmy do pomocy dziecko. W końcu to one będzie głównym użytkownikiem, niech więc będzie świadome, jakie zmiany się szykują.

Mroczna jaskinia czy jasne wnętrze – kolor ścian ma znaczenie

O wyglądzie pomieszczenia w znacznej mierze decydują kolory, którymi pomalujemy ściany. To kluczowy element, który nada wnętrzu określony charakter. Jeśli pokój nie jest duży, to nie wybierajmy ciemnych barw. Postawmy na jasne, rozświetlające kolory. Najlepiej wybrać się na zakupy z samym zainteresowanym i kupić próbniki. Po przetestowaniu kolorów na ścianach będziemy już widzieć jaki kierunek chcemy obrać.

A co, jeśli młody człowiek wybierze coś, co zupełnie nie wpisuje się w nasz gust lub w styl całego mieszkania? No cóż, pokoje młodzieżowe rządzą się swoimi prawami. Można spróbować zasugerować styl skandynawski – biała lub szara baza dopełniona drewnianymi dodatkami jest na tyle uniwersalna, że nastolatek może ją dowolnie uzupełniać.

Być może okaże się, że kolory nie mają dla dziecka większego znaczenia, bo bardziej zależy mu na wyposażeniu pokoju w elementy niezbędne dla gracza. Tutaj można przeczytać więcej na ten temat: http://mataba.pl/na-co-zwrocic-uwage-przy-aranzacji-pokoju-dla-gracza/

Właściwie dobrane meble kluczem do sukcesu

Bardzo ważne jest miejsce do przechowywania. Meble na wymiar pozwolą bardzo ekonomicznie wykorzystać każdy zakamarek wnętrza, podobnie jak meble modułowe. Takie meble można dowolnie zestawiać zależnie od potrzeb. Producenci mebli często oferują możliwość personalizacji. Użytkownik może samodzielnie skomponować zestawy szuflad, szafek z kolorowymi frontami i uchwytami o ciekawych kształtach.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy meble ze sklepu, czy zlecimy ich wykonanie stolarzowi, pamiętajmy o kilku podstawowych elementach wyposażenia pokoju nastolatka:

– szafa z półkami i szufladami do przechowywania ubrań i dodatków

– szafki na mniejsze elementy garderoby i rzeczy osobiste

– łóżko lub rozkładana sofa służąca do wypoczynku i przyjmowania gości

– duże, wygodne biurko z ergonomicznym fotelem

O czym pamiętać urządzając młodzieżowy pokój?

Rodzice nastolatków doskonale wiedzą, że urządzanie pokoju dla młodzieży bywa wyzwaniem. Dekorując pokój maluszka, kierujemy się własnym gustem. W przypadku starszych dzieci to już trudniejsza sprawa. Pozwólmy nastolatkom samodzielnie podjąć decyzję co do stylu ich wnętrza. Wspierajmy ich i podsuwajmy praktyczne rozwiązania, ale uszanujmy też ich opinie.

Udostępnij