Wycieczki szkolne są wielkim przeżyciem, szczególnie dla młodszych dzieci. W przypadku większych odległości konieczny jest wynajem autobusu rejsowego na taki wyjazd. Z reguły problem ten rozwiązują nauczycielki lub przedstawiciele rodziców. Na co zwrócić uwagę, poszukując pojazdu na szkolną wycieczkę? W jaki sposób zweryfikować sprawność techniczną pojazdu?
Wybór najlepszej firmy przewozowej – na co zwrócić uwagę?
W przypadku wycieczek szkolnych, szczególnie w szkołach publicznych, naczelnym kryterium wyboru autobusu wycieczkowego jest jego cena. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem poproszenie o wycenę wyjazdu przez kilka firm przewozowych. Ceny jakie dyktuje PKS Włocławek, prywatni przewoźnicy wycieczkowi czy inne firmy spod znaku PKS mogą się drastycznie różnić. Wraz z propozycją ceny warto poprosić, by przewoźnik dostarczył specyfikację dostępnego pojazdu, informacje na temat roku produkcji i marki. Współpracując dłużej z jedną firmą, można próbować wynegocjować rabat, co pozwoli ograniczyć koszty wyjazdu. Mimo wszystko nie warto wynajmować podstarzałych autokarów, żeby zaoszczędzić.
Co powinno znaleźć się w autobusie do przewozu dzieci?
Wybierając autobus do przewozu najmłodszych warto sprawdzić jego dokumentację, ale również zwrócić uwagę na tak trywialne rzeczy jak pasy. Oczywiście nie zamontuje się w autobusie fotelików dla każdego dziecka, ale pasy, choćby tylko biodrowe będą bezpiecznym rozwiązaniem – wiele firm takich jak PKS Włocławek ma w swojej ofercie takie autobusy. W przypadku dalekiej drogi warto zadbać by autobus miał również toaletę. Dzięki temu podróż przebiegnie szybciej i z mniejszą liczbą przystanków. Dobrze sprawdzi się również system nagłośnienia wewnątrz, który pozwoli na przekazywanie komunikatów przez opiekunów do dzieci.
Techniczna sprawność pojazdu i wypoczęty kierowca – klucz do udanej i bezpiecznej wycieczki szkolnej
Najistotniejszymi czynnikami ryzyka są oczywiście brak sprawności autobusu i zmęczenie kierowcy. Dlatego przed wyjazdem warto zaprosić policjantów do kontroli. Można zadzwonić na posterunek nawet kilka dni przed wyjazdem, a policjanci zjawią się nieco wcześniej, tak aby nie opóźniać godziny wyjazdu z maluchami. Sprawdzą oni zapisy tachometrów, trzeźwość kierowcy i stan techniczny autobusu. Takie sprawdzenie zajmuje dodatową chwilę, a w zamian zyskać można poczucie bezpieczeństwa. Lepiej bowiem nie wyjechać na wycieczkę, niż w jej trakcie zorientować się, że autobus jest niesprawny a kierowca przemęczony.