Technologia

Co zrobić kiedy komputer wolno chodzi?

Co zrobić kiedy komputer wolno chodzi?

Po kilku latach użytkowania komputera można zauważyć, iż działa on coraz wolniej. Jest to sytuacja, która może być dość irytująca. W większości przypadku jednak łatwo można temu zaradzić. Co zrobić kiedy komputer wolno chodzi?

Co zrobić kiedy komputer wolno chodzi?

Co zrobić kiedy komputer wolno chodziNa początku warto jest sprawdzić jakie programy mamy zainstalowane na dysku. Często bywa bowiem tak, iż ich ilość jest naprawdę dość spora. Co więcej, większości z tych programów już od dawna nie używany. Tym samym niepotrzebnie tylko zajmują miejsce na dysku, a tym samym zwalniają działanie komputera. Rozwiązaniem jest zatem dokładne przejrzenie zainstalowanych na komputerze programów, a następnie usunięcie tych, które są niepotrzebne i te, których od dawna już się nie używa. Przeglądając listę programów warto jest także sprawdzić, które z nich automatycznie włączają się podczas startu komputera i działają w tle. Na naszym dysku możemy mieć bowiem zainstalowane programy, które co prawda używany, ale nie cały czas. Tymczasem działają one od startu komputera i tym samym zwalniają jego działanie. Warto jest zatem zmienić w komputerze ustawienia tak, aby programy te nie włączały się automatycznie podczas rozpoczęcia pracy komputera.

Sprawdź dysk i BIOS!

Może być też tak, iż za wolne działanie komputera odpowiada uszkodzony dysk twardy. Można to poznać po tym jak szybko komputer się włącza. Jeśli zauważymy, że odbywa się to zdecydowanie dłużej niż wcześniej być może warto będzie oddać komputer do serwisu w celu przeprowadzenia diagnostyki dysku twardego. Odpowiadając na pytanie co zrobić kiedy komputer wolno chodzi nie można zapomnieć o tym, aby sprawdzić BIOS. Dotyczy to przede wszystkim dość starych komputerów. Może bowiem okazać się, że BIOS jest już nieaktualny i nie bardzo radzi sobie ze współczesnymi wymaganiami.

Formatowanie dysku

Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą nie pozostaje nic innego jak przeprowadzić formatowanie dysku twardego. Jest to oczywiście rozwiązanie ostateczne. Decydując się jednak na format dysku twardego wykonać należy wcześniej kopie zapasową najważniejszych danych zawartych na dysku. Dzięki temu po przeprowadzeniu formatu będzie możliwość ponownego wgrania wszystkim ważnych danych na dysk twardy komputera.

Dobry program antywirusowy

Na koniec nie można oczywiście zapomnieć o wirusach. To także one często są powodem coraz wolniejszego działania komputera. Dlatego n na komputerze zawsze powinien być zainstalowany dobry program antywirusowy i co ważne taki, który na bieżąco aktualizuje swoją bazę wirusów. Czasem jednak warto jest przeprowadzić ręcznie skan komputera w celu sprawdzenia czy przypadkiem na naszym komputerze nie są zainstalowane jakieś wirusy, które wpływają negatywnie na prędkość działania komputera. Jak widać sposobów na radzenie sobie z wolno działającym komputerem jest dość sporo. Warto z nich skorzystać.

Udostępnij