Sri Lanka to często wybierany kierunek podróży wśród Polaków – piękna wyspa, zwana „Łzą Indii” ze względu na położenie, oferuje cały wachlarz atrakcji, idealnych zarówno na pierwszą, jak i kolejną podróż do Azji. Na tej tropikalnej wyspie można zwiedzić mnóstwo historycznych oraz przyrodniczych miejsc, udać się na safari, zrelaksować się na rajskiej plaży oraz spędzić czas w luksusowym hotelu. I to wszystko w zaledwie dwa tygodnie! Co trzeba wiedzieć o wakacjach na Sri Lance?
Sri Lanka – informacje praktyczne
Sri Lanka jest wyspą położoną w południowej Azji, na Oceanie Indyjskim, przez co przez setki lat była ważnym punktem handlowym. Leży tuż na południowy wschód od wybrzeża Indii, oddzielona od Półwyspu Indyjskiego przez Cieśninę Palk i Zatokę Mannar. Na Sri Lance panuje klimat tropikalny. Z Polski bardzo rzadko można dolecieć na wyspę lotem bezpośrednim (wyłącznie czartery), ale regularnie kursują linie rejsowe z przesiadką w większych portach lotniczych (np. w Monachium, Dubaju, Stambule czy Katarze). Polacy udający się na wakacje na Sri Lankę potrzebują wizy turystycznej – można o nią zaaplikować online i jest ważna przez 30 dni. Warunkiem jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Warto wiedzieć, że Sri Lanka, wcześniej nazywana Cejlonem, była kolonią Wielkiej Brytanii przez ponad 100 lat i do dzisiaj widać ogromny wpływ kultury brytyjskiej na wyspę. Panuje tu ruch lewostronny, większość lokalsów mówi w języku angielskim, a gniazdka do prądu również są takie same, jak w UK (Polacy potrzebują adaptera). Nie ma tu szczepień obowiązkowych, a jedynie zalecane. Nie poleca się pić wody z kranu oraz pić napojów z lodem. Należy wyłącznie korzystać z wody butelkowanej.
Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka jest wyspą tropikalną, na której przez cały rok utrzymuje się temperatura pomiędzy 26°C – 32°C. To dobra wiadomość dla podróżujących, natomiast trzeba pamiętać, że na pogodę mają wpływ dwa monsuny występujące tu w ciągu roku, co oznacza, że podróż należy dostosować do terminu wyjazdu. Kiedy jechać na wakacje na Sri Lankę (https://planetescape.pl/blog/pogoda-i-temperatura-na-sri-lance-kiedy-jechac-na-wakacje/)? Można przez cały rok! Wszystko zależy jednak od regionu. Warto dopytać o to w biurze podróży. Jeśli celem wakacji jest głównie odpoczynek i plażowanie, najlepszą ku temu porą jest polska zima – miesiące od listopada do lutego. Sri Lanka słynie z pięknych, szerokich plaż, zwłaszcza w południowej części – okolice Mirissy, Galle czy Tanaglle. Polska zima to także dobry czas na podróż objazdową i zwiedzenie tzw. trójkąta Sri Lanki, który wyznaczają trzy historyczne stolice – Anuradhapura, Polonnaruwa i Kandy. Warto dodać, że wakacje na Sri Lance można bardzo łatwo połączyć z relaksem na Malediwach, które znajdują się zaledwie o godzinę lotu samolotem od Sri Lanki. Dzięki temu połączeniu można przeżyć luksusowe wakacje w egzotyce.
Co zwiedzać na Sri Lance?
Jak zwiedzić Sri Lankę w dwa tygodnie, a przy tym odpocząć na rajskich plażach? Jest to możliwe dzięki dobrze przygotowanemu planowi podróży. Wyspę można zwiedzać za pomocą pociągów i autobusów, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który przy okazji jest przewodnikiem. Na taki objazd warto przeznaczyć 6-8 dni i zobaczyć najważniejsze miejsca, ale również mieć czas na lekkie zboczenie ze szlaku. Warto odwiedzić m.in. historyczną stolicę Anuradhapura, w której znajdują się ruiny starożytnych świątyń i pałaców oraz święte drzewo Bodhi, które jest uważane za najstarsze na świecie drzewo sadzone przez człowieka. Następnie udać się do Sigiriyi, miasta znanego z „Lwiej Skały” i starożytnej fortecy zbudowanej na jej szczycie. Po drodze trzeba zajrzeć do jaskiń w Dambulli, później do Kandy, by odwiedzić słynną Świątynię Złotego Buddy. Poza historycznymi miejscami, Sri Lankę zwiedza się także w perspektywie przyrodniczej – w górach Nuwara Eliya (znane z plantacji herbaty, ale też z górskich szlaków), czy też w parkach narodowych, np. w Parku Narodowym Yala, gdzie żyją lamparty i słonie. Sri Lanka to ciekawe miejsce na przeżycie safari.
Artykuł sponsorowany