Społeczeństwo

GPS bez abonamentu? Nie daj się nabrać!

GPS bez abonamentu? Nie daj się nabrać!

Czy GPS bez abonamentu to dobry wybór? W dłuższej perspektywie okazuje się, że nie. Wiele osób chcąc oszczędzić na lokalizatorze GPS do samochodu szuka takiego, za którego zapłaci raz. Nie myśli wtedy o tym, że takie urządzenie to właściwie pieniądze wyrzucone w błoto i całkiem niezwrócona inwestycja. Dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł i wybierz mądrze!

GPS bez abonamentu – jak to wygląda?

W Internecie znajdziesz mnóstwo „atrakcyjnych” ofert na GPS bez abonamentu. Wiele osób bardzo kusi perspektywa jednorazowego wydatku, po którym mogą korzystać z lokalizacji samochodu bez ograniczeń. Jednak praktyka nie wygląda tak kolorowo. Każdy lokalizator GPS musi posiadać kartę SIM, aby móc się komunikować z właścicielem – inaczej przesyłanie danych jest niemożliwe. Jeśli więc marka danego GPS oferuje moduł bez abonamentu, trzeba to odczytać jako zrzucenie kwestii karty SIM i operatora na użytkownika. Słowem chcąc uniknąć kosztów i tak je ponosisz.

W GPS z abonamentem kwestie sieci telekomunikacyjnej są wliczone w miesięczną fakturę. Nie dość tego jest ona dużo tańsza niż w przypadku indywidualnego wykupu. Masz również pewność, że lokalizator GPS i karta SIM będą dobrze współgrać.

GPS bez abonamentu, a pomoc techniczna

Jedną z najważniejszych wad GPS bez abonamentu jest brak pomocy technicznej. Przebieg transakcji jest uproszczony i sprowadza się do dostarczenia klientowi modułu. Instalacja odbywa się we własnym zakresie. W konfiguracji wspomoże jedynie instrukcja lub strona internetowa, jednak często są one lakoniczne i nie uwzględniają indywidualnych potrzeb. Przy awarii urządzenia lub nieprawidłowych odczytów trzeba się zwracać bezpośrednio do producenta, a ten proces może trwać bardzo długo. Jeśli więc pojawi się jakakolwiek przeszkoda, użytkownik jest zdany sam na siebie.

W przypadku lokalizatorów GPS z abonamentem sprawa ma się zupełnie inaczej. Już od początku transakcji klient może liczyć na pomoc w wyborze właściwego lokalizatora, a następnie w instalacji. Otrzymuje również szczegółową instrukcję konfiguracji usługi, dostępną online. W razie problemów z lokalizatorem lub jego funkcjonowaniem może zwrócić się do działu pomocy technicznej, który jak najszybciej ją naprawi. A to wszystko w cenie abonamentu!

Obsługa lokalizatora GPS bez abonamentu

Masz już samodzielnie zainstalowany lokalizator GPS bez abonamentu, można więc zacząć z niego korzystać. Pytanie jak? Wiele modeli oferuje aplikacje mobilne do swoich modułów jednak kryje się w tym haczyk – często nie są one aktualizowane i dostosowane do najnowszych rozwiązań technologicznych. Jak powszechnie wiadomo technologia, która nie ewoluuje staje się bezużyteczna i tak też jest w tym przypadku.

Jednak to nie koniec ograniczeń GPS bez abonamentu. Drugim zawodem, który może spotkać użytkownika są ubogie funkcje. Przy konfiguracji okazuje się, że moduł oferuje jedynie bieżącą lokalizację, prędkość lub trasy maksymalnie sprzed 3 miesięcy i… tyle. Nie ma żadnych danych, które pozwolą na analizę jazdy, a także jej optymalizację. O ile prywatnym kierowcom może to wystarczyć, o tyle dla flot samochodowych będzie to zdecydowanie za mało.

W przypadku GPS z abonamentem funkcji jest kilkadziesiąt. W zależności od lokalizatora mogą się różnić, aby każdy kierowca mógł dopasować je do swoich potrzeb. Jedną z najpilniejszych potrzeb w zarządzaniu flotą jest kontrola paliwa oraz funkcje ecodriving i właśnie je można zdobyć w lokalizatorze GPS z abonamentem.

Dodatkowo dobry system lokalizacji będzie posiadał nie tylko aplikację mobilną, która w dzisiejszych czasach jest podstawą, ale także cały system, dzięki któremu można na spokojnie w przejrzysty sposób zestawiać różne parametry. Daje to możliwość zrobienia pogłębionej analizy, która wykaże jakie trasy są najbardziej optymalne, którzy kierowcy jeżdżą najlepiej oraz w jakich okresach auta spalają najwięcej paliwa. Wszystkie dane zebrane razem to prosty wniosek dla flotowca co trzeba poprawić, a co działa dobrze. Stąd już tylko jeden krok do poczynienia ogromnych oszczędności w firmie.

Lokalizator GPS bez abonamentu – czy na pewno taki tani?

Biorąc pod uwagę wszystkie minusy lokalizatora GPS bez abonamentu, warto dwa razy się zastanowić przed jego kupnem. Po czasie może się okazać, że początkowe oszczędności przerodzą się w kumulację kosztów związaną z ciągłymi wymianami i reklamacjami. Jest też jedna rzecz, której się nie oszczędzi, a można ją stracić – czas. Za każdym razem, gdy lokalizator będzie nie do użytku musisz poświęcić kilka chwil na jego reklamację, a przy tym tracisz dane, które mógłby w tym czasie zbierać.

Jest to więc pozorna oszczędność i dużo gorsze rozwiązanie od GPS z abonamentem. Biorąc pod uwagę same rozwiązania oraz fakt, że abonament może kosztować nawet kilkanaście złotych miesięcznie, warto dwa razy się zastanowić przed nietrafionym zakupem.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij