Elementy mocujące i montażowe odgrywają bardzo istotną rolę w kontekście prac konstrukcyjnych różnego rodzaju. Są wykorzystywane w budownictwie, ale także w działaniach związanych z infrastrukturą przesyłową i energetyczną. Wachlarz takich produktów jest naprawdę szeroki, a różnorodność opcji sprawia, że z łatwością da się znaleźć elementy idealnie przystosowane do odmiennych potrzeb. Jednym z ciekawych, choć może rzadziej wymienianych przykładów, są śruby napinające, nazywane także rzymskimi. Wykonane z gatunkowej konstrukcyjnej stali niestopowej cechują się doskonałą wytrzymałością. Posiadają też wyjątkową budowę, jaka otwiera szerokie pole dla ich stosowania w realizacjach projektów architektonicznych oraz technicznych rozmaitego typu. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Śruby rzymskie – zastosowane materiały
Najczęściej do wytwarzania śrub tego typu wykorzystuje się stal C10 lub C15. Z pewnością nie są to najtwardsze rodzaje stali, jakie można spotkać, jednakże doskonale sprawdzają się w większości typowych scenariuszy. Różnice pomiędzy oboma metalami są niewielkie. Relatywnie wysokie granice plastyczności sprawiają, że śruba wykonana z jednego z typów stali będzie odporna na silne oddziaływania. Choć zawartość węgla w obu materiałach nie jest wysoka (waha się łącznie od 0,07 do 0,19%), to ogólne parametry można ocenić jako zadowalające. Naturalnie w kwestiach technicznych znaczenie decydujące mają zawsze detale. Dlatego należy się upewnić, że zastosowane rozwiązanie mocujące odpowiada realnym wymogom i faktycznie podoła przewidywanym obciążeniom. Rzecz jasna należy sięgać po śruby napinające spełniające określone normy – tu ważna uwaga, by korzystać z oferty sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest hurtownia internetowa Muntech24.pl, jaka oddaje w ręce zainteresowanych śruby rzymskie w różnych wariantach.
Jak budowa śrub rzymskich decyduje o ich przeznaczeniu?
To, czy śruba będzie efektywnym elementem konstrukcyjnym zależy między innymi od tego, czy i w jakim stopniu wykaże odporność na korozję. Decyduje o tym zastosowanie w obróbce fabrycznej ocynkowania. Ocynk powoduje, że akcesoria te nie korodują pod wpływem wilgoci oraz kontaktu z niektórymi chemikaliami. Nie szkodzi im również promieniowanie UV. Ten ostatni aspekt jest o tyle ważny, że często ze śrub tych korzysta się przy konstrukcjach zlokalizowanych na zewnątrz. Znakomicie sprawdzają się one między innymi przy budowie sieci trakcyjnych dla tramwajów, trolejbusów czy pociągów. Napinają bowiem przewody, co przesądza o ich użyteczności w kontekście napędzania pojazdów. Brak korozji niweluje ryzyko pękania śrub, a z natury rzeczy są one narażone na spore naprężenia. Stosując odpowiednie akcesoria z zaufanego źródła, nie trzeba będzie martwić się o drobne usterki, czy ryzyko poważnej katastrofy budowlanej.
Śruby napinające – kluczowe cechy budowy
W skład każdej śruby rzymskiej wchodzą trzy elementy – korpus oraz dwa gwintowane pręty. Korpus przypomina kształtem wąski prostokąt, a z obu stron znajdują się pręty. Ich położenie można zmieniać, oddalając je lub zbliżając do środka korpusu. W zależności od konkretnej aplikacji i założeń projektu można wykorzystać śruby rzymskie z różnymi zakończeniami. Typowo spotykane pary końcówek to hak-hak, hak-oko, oko-oko lub szekla-szekla. Dzięki tej konstrukcji śrubę można użyć do napinania przewodów, łańcuchów czy siatek – także tych zabezpieczających. Sprawdzą się też doskonale przy wszelkiego typu zadaszeniach napinanych, gwarantując im optymalną stabilność.