Zdrowie

Dlaczego bolą plecy przy okresie

Dlaczego bolą plecy przy okresie

Wiadomo, że krwawienie miesięczne jest bardzo niekomfortowym czasem dla kobiety. Nie dość, że sączy się im krew z dróg rodnych i muszą używać podpasek, tamponów lub kubeczków, to jeszcze towarzyszą temu rozmaite bóle. Wiele kobiet przyzwyczaiło się już do bólu podbrzusza, jednak niejedna zadaje sobie pytanie o to, dlaczego bolą plecy przy okresie. Ciężko odpowiedzieć na to jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jakiego typu jest to ból i jakiej części pleców on dotyczy.

Dlaczego bolą plecy przy okresie?

Dlaczego bolą plecy przy okresieJeśli mamy problem z kręgosłupem, to osłabienie organizmu spowodowane krwawieniem, może nasilić nasze bóle pleców. Także wzmożony wysiłek dla tych partii mięśni w czasie okresu może powodować podobne dolegliwości. Okazuje się, że mogą na to mieć wpływ także niektóre leki, zażywane codziennie bądź doraźnie. Nie ma reguły, co do tego, kiedy ból pleców na początku cyklu wystąpi, a kiedy nie. Jest zbyt wiele czynników, które na to wpływają, żeby orzec o tym jednoznacznie.

Czasami też kojarzymy ból pleców z samym tylko okresem, a on wcale nie musi bezpośrednio z niego wynikać. Bywa bowiem, że kobiety układają sobie pewne czynności i w ogóle swój styl życia zgodnie ze swoim cyklem oraz planowaniem bądź nieplanowaniem potomstwa. To pozwala wejść na nieco inny trop. Otóż jest możliwe, że jakaś aktywność, wykonywana tuż przed okresem krwawienia może powodować ból pleców. Często na koniec cyklu obserwowana jest wzmożona aktywność seksualna kobiet, które nie planują poczęcia. Jest to wyścig z czasem, byle zdążyć przed okresem.

Oszczędzaj mięśnie!

Istnieje wiele akceptowalnych praktyk seksualnych, które mogą prowadzić do nadwyrężenia różnych partii mięśni — w tym mięśni pleców. Dlatego należy uważać, żeby nie kumulować tej aktywności na sam koniec cyklu. Miesiączka może w połączeniu z nadużyciem sił mięśni doprowadzić do bólu danej partii mięśni, który nie chce szybko odejść. Oczywiście istnieją też inne aktywności, z którymi kobiety spieszą się przed nadejściem okresu. Są to rozmaite prace w ogródku czy inne fizyczne czynności. Nie muszą też być wykonywane przed rozpoczęciem miesiączki — podobny efekt przyniesie nadmierny wysiłek danej partii mięśni w czasie trwania krwawienia.

Oczywiście nie zachęca się do zaniechania wszelkiego wysiłku podczas miesiączki. Jest on wręcz wskazany, jednak trzeba do niego podchodzić z umiarem. Powinno się wykonywać normalne czynności, tak, jakby nic się nie działo, jednak lepiej uniknąć nadmiernego przemęczenia czy wyczerpania sił, ponieważ ciało kobiety jest już w tym czasie wystarczająco osłabione. Dlatego też prace doraźne, o charakterze siłowym warto odłożyć na później lub ewentualnie wykonać je spokojnie na kilka dni przed okresem. Pozwoli to organizmowi zregenerować się do czasu rozpoczęcia nowego cyklu.

Udostępnij